Ortodontik Aparey Nedir?

Aparey "aygıt" anlamına gelir. Ortodontik tedavide kullanılan bütün düzenekler bu adla anılırlar. Apareyler çok çeşitlidir.

a. Bazı apareyler ağızdan çıkarılıp takılabilir. Bunlara "hareketli aparey" denir. Bunların üzerlerine konulan yaylar, vidalar, düzeltilecek dişlere bir kuvvet uygular. Hareketli apareylerin bazıları hem alt hem de üst çeneye oturur ve tek gövdeli (monoblok) olan bu aygıtlarla ortopedik tedaviler yapılır.

b. Bazı aygıtlar dişler üzerine yapıştırılan oluklu bir metal (braket) ile bu oluklu metallere uygulanan tellerden oluşur. Bunlara "sabit aparey" denir. Aparey seçiminde kararı ortodonti uzmanı verir. Kural olarak en kısa zamanda, en etkin tedavi düşünülür. Ayrıca çocuğun tedavi yaptırma isteği, uyumu ve ailenin ekonomik koşulları da aparey seçimini etkiler.

Kaç çeşit ortodontik aparey mevcutdur?

Sabit ve hareketli apareyler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bir de sabit apareylere ilave olan ağız dışı apareyler mevcuttur. Günümüz modern ortodontisinde genellikle uygulanan sabit apareylerdir. Bazı basit vakalarda hareketli apareyler de kullanılmaktadır Hastanın kullanımı açısından, daha hijyenik olması, kolay temizlenmesi ve daha rahat taşınması, takıp çıkartılabilen hareketli apareylere karşı  üstünlüklerini oluşturmaktadır. Zaten takıp çıkarılabilen apareyler tedavi etkinliği açısından da hiçbir zaman sabit apareylere rakip olamamışlar, eski teknoloji olarak kalmışlardır.